Podsumowanie 15. jubileuszowej edycji Ogólnopolskiego Kongresu Optyków KRIO

Podziel się

17–20 października 2024 roku w Hotelu Gołębiewski w Karpaczu odbyła się 15. jubileuszowa edycja Ogólnopolskiego Kongresu Optyków KRIO – wydarzenie, które od lat wyznacza kierunki rozwoju branży optycznej w Polsce. Tegoroczna edycja była nie tylko okazją do świętowania dotychczasowych sukcesów, ale także platformą wymiany wiedzy, doświadczeń i innowacyjnych pomysłów. Poza Konferencją integralną część wydarzenia stanowiła Wystawa OPTYKA, gdzie czołowe firmy zaprezentowały najnowsze produkty, rozwiązania technologiczne i usługi.

Kongres KRIO 2024 to wydarzenie o charakterze biznesowym, które stało się najważniejszym punktem spotkań środowiska optycznego w Polsce. W tegorocznej edycji wzięło udział  blisko 1700 osób z branży. Uczestnicy mieli niepowtarzalną szansę, by nawiązać nowe kontakty biznesowe, zawierać kluczowe transakcje oraz rozwijać swoją wiedzę dzięki merytorycznym prelekcjom i panelom dyskusyjnym prowadzonym przez czołowych ekspertów.

Integralną częścią wydarzenia była Wystawa OPTYKA, która zgromadziła 112 wystawców. Swoją ofertę zaprezentowali liderzy branży –dystrybutorzy i producenci opraw okularowych, soczewek okularowych i kontaktowych oraz sprzętu i akcesoriów niezbędnych do pracy w salonach optycznych.

Połączenie badań naukowych z praktyką zawodową

Organizatorzy Kongresu nieustannie współpracują ze środowiskiem akademickim, co ponownie umożliwiło im przygotowanie Konferencji Naukowej, która stała się istotnym elementem programu. Patronat nad konferencją objął prof. dr hab. Ryszard Naskręcki, Kierownik Laboratorium Fizyki Widzenia i Optometrii UAM w Poznaniu oraz Dyrektor Centrum ECOTECH-Complex UMCS w Lublinie, co podkreśliło jej prestiż.

Wiodącym tematem tegorocznej Konferencji była „Krótkowzroczność – wyzwanie naszych czasów”. Eksperci przez dwa dni dzielili się wiedzą na temat jej przyczyn i skutków, a także przedstawiali najnowsze metody diagnostyki i korygowania krótkowzroczności.

Program Kongresu obejmował następujące wykłady:

  • Krótkowzroczność – wyzwania dla branży optycznej i optometrycznej, i poważny problem zdrowotny współczesnych czasów
    Anna Przekoracka-Krawczyk (UAM)
  • Soczewki okularowe do hamowania progresji krótkowzroczności
    Marek Zając (PWr)
  • Soczewki kontaktowe do hamowania progresji krótkowzroczności
    dr Sylwia Kropacz-Sobkowiak (UAM)

Ważnym punktem programu była również debata pt. Czy zawód optyka okularowego powinien być zawodem regulowanym?. Moderatorem debaty był prof. Ryszard Naskręcki (UAM, UMCS). A wykład wprowadzający pt.  Regulacja zawodów optometrysty oraz optyka okularowego – szanse i wyzwania poprowadził prof. Jacek Pniewski (UW).

Nie zabrakło również przestrzeni na panele marketingowo-biznesowe, które skupiły się na kluczowych aspektach prowadzenia działalności w branży optycznej. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładu mec. Katarzyny Kroner na temat odpowiedzialności za zgodność towaru lub usług w pracy optyka i optometrysty. Program przewidywał również dwa istotne panele - Zaufanie dzięki dowodom. To właśnie MiYOSMART, poprowadzony przez firmę HOYA oraz panel dotyczący wizerunku i reguł wpływu społecznego w salonie optycznym, przeprowadzony przez American Lens.

Pierwszego dnia Kongresu zainteresowani optycy mogli wziąć udział w warsztatach Stylista Opraw Okularowych, poprowadzonych przez Olafa Tabaczyńskiego i Monikę Misiak-Tabaczyńską.

Nie tylko biznes i nauka

Udział w Kongresie to nie tylko okazja do zdobywania wiedzy i budowania relacji biznesowych, ale także doskonały moment na odpoczynek i integrację w wyjątkowej atmosferze. Po intensywnych dniach wypełnionych konferencjami, panelami i spotkaniami, uczestnicy mogli skorzystać z licznych atrakcji przygotowanych specjalnie na jubileuszową edycję Kongresu. W piątkowy wieczór uczestnicy mieli okazję wybrać się do Klubu Nocnego, gdzie na zaproszenie KRIO wystąpił GROOVE COVER BAND. Natomiast w sobotę, podczas wieczornej Gali jubileuszowej w Restauracji Niebieskiej, wystąpił zespół TRE VOCI, na nowo pokazując piękno klasycznych dzieł, nadając im współczesnego brzmienia.  

Gala nagród

Podczas 15. edycji Ogólnopolskiego Kongresu Optyków KRIO, zostały wręczone odznaki Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej „ZA ZASŁUGI DLA OPTYKI POLSKIEJ”.

Brązową odznaką zostali odznaczeni:

  • Dr ha. Jacek Pniewski prof. ucz.
    Akademickie Centrum Kształcenia Optometrystów (ACKO)
    Wydział Fizyki, Uniwersytet Warszawski
    Przewodniczący Środowiskowej Komisji Akredytacyjnej Optyki Okularowej i Optometrii
  • Maja Kaczmarek – Dyrektor biura Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej

Srebrną odznakę otrzymali:

  • Marek Zając
    Dr hab., inż., emerytowany profesor nadzwyczajny Politechniki Wrocławskiej
    Wieloletni Przewodniczący Środowiskowej Komisji Akredytacyjnej Optyki Okularowej i Optometrii
  • Joanna Antczak
    Starszy Międzywojewódzkiego Cechu Rzemiosł Optycznych w Poznaniu
    Członek Zarządu Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej
  • Artur Polar
    Starszy Lubelskiego Cechu Optyków w Lublinie
  • Grzegorz Romanik
    Starszy Warmińsko-Mazurskiego Cechu Optyków w Olsztynie
    Wiceprezes Zarządu Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej
  • Krystian Penkala
    Prezes Zarządu firmy Poland Optical sp. z o.o.

Zakończona jubileuszowa edycja Ogólnopolskiego Kongresu Optyków KRIO, po raz kolejny udowodniła, że to wydarzenie jest kluczową platformą wymiany wiedzy i doświadczeń dla branży optycznej. Profesjonaliści z całego kraju mieli możliwość wzięcia udziału w bezpośrednich spotkaniach, nawiązywania nowych kontaktów biznesowych, a także testowania najnowszych rozwiązań oferowanych przez liderów rynku. Jubileuszowa edycja była prawdziwym świętem branży.

Już dziś zapraszamy Państwa na kolejne ważne wydarzenie – Targi Optyczne OPTYKA, które odbędą się w dniach 17-19 października 2025 roku w Poznaniu. To doskonała okazja, by kontynuować branżowe rozmowy, odkrywać nowości i budować przyszłość optyki.

Do zobaczenia!