Jubileuszowa edycja Ogólnopolskiego Kongresu dla Optyków KRIO - Zaproszenie od prof. dr hab. Ryszarda Naskręckiego

Podziel się

"Krótkowzroczność – wyzwanie naszych czasów” - to temat naszej dwudniowej konferencji, którą swym patronatem merytorycznym i naukowym objął prof. dr hab. Ryszard Naskręcki - kierownik Laboratorium Fizyki Widzenia i Optometrii UAM i Dyrektora Centrum ECOTECH-COMPLEX, UMCS.

Szanowni Państwo,

Krótkowzroczność (miopia) stała się obecnie jednym z największych wyzwań dla specjalistów ochrony wzroku. Stanowi także istotny problem społeczny. Co raz częściej słyszymy o „epidemii krótkowzroczności" i zapewne nie jest to określenie na wyrost – szacuje się, że ta wada wzroku dotyczy 1,6 miliarda ludzi na świecie. Zaniepokojenie budzi przede wszystkim duża progresja krótkowzroczności wśród dzieci. Według statystyk z 2021 roku w Polsce aż 62 % dzieci zmaga się z krótkowzrocznością.

A krótkowzroczność to nie tylko dyskomfort związany z koniecznością stosowania korekcji okularowej czy korekcji soczewkami kontaktowymi. To także zwiększone ryzyko pojawienia się innych schorzeń układu wzrokowego, jak jaskra, zwyrodnienie czy odwarstwienie siatkówki. Należy pamiętać, że krótkowzroczność to wada postępująca, której nie da się cofnąć.

Specjaliści ochrony wzroku stają więc przed ważnym wyzwaniem - jak postępować, by najefektywniej zmniejszyć progresję krótkowzroczności. Celem konferencji „Krótkowzroczność – wyzwanie naszych czasów" będzie pokazanie, jakimi możliwościami oraz jakimi środkami dysponują współcześnie optometria i optyka okularowa w zakresie hamowania progresji krótkowzroczności.

Serdecznie zapraszamy!